7.5. L. Sprague de Camp (1907 – 2000)

L. Sprague de Camp
L. Sprague de Camp

Lyon Sprague de Camp získal vysokoškolské vzdělání v oboru letecké inženýrství na California Institute of Technology a Stevens Institute of Technology, poté pracoval v patentové kanceláři. Za války sloužil v NAES společně s Asimovem a Heinleinem.

Jeho prvním SF počinem byl román Genus Homo[1], který napsal společně s P. Schuylerem Millerem. Román však roky hledal vydavatele, a tak se první de Campovou publikovanou prací stala povídka The Isolinguals[2], jež vyšla v Astoundingu ještě před příchodem Campbella.

[1] Super Science Stories, 1941.
[2] Astounding Stories, září 1937.
[3] Celkem čtyři povídky v letech 1938 – 1940.
[4] Unknown, prosinec 1939.
[5] De Camp, L. Sprague, Divide and Rule (Fantasy Press, 1948).
[6] De Camp, L. Sprague, Undesired Princess (Los Angeles: Fantasy Publishing Company, Inc., 1951).
[7] Celkem tři romány v letech 1940, 1941 a 1953-4. [8] Např. sbírka Demons and Dinosaurs (Arkham House 1970).
[9] De Camp, L. Sprague, Science Fiction Handbook (New York: Hermitage House, 1953). Revidované vydání společně s Crook, Catherine A., Philadelphia: Owlswick Press, 1975.
[10] De Camp, L. Sprague, Lovercraft: A Biography, (New York: Doubleday & Co., 1975).
[11] Publikováno roku 1996, cena Hugo 1997.

S novým šéfredaktorem si de Camp velmi dobře rozuměl. Byl jedním z mála autorů, kteří se bez problémů dokázali přizpůsobit změnám, jež Campbell v žánru zavedl. V Astoundingu vydal řadu příběhů, mj. seriál Johnny Black[3] o inteligentním medvědovi. Nejvíce se mu však dařilo v Unknown, kde vyšlo jeho nejslavnější rané dílo a klasika SF – román Lest Darkness Fall[4]. Jeho hrdinou je nedobrovolný cestovatel v čase, jenž se ocitne v Římě šestého století a snaží se s pomocí techniky dvacátého století zabránit nástupu doby temna. K dalším příspěvkům do Unknown patří např. povídky sebrané ve sbírkách Divide and Rule[5] a Undesired Princess[6].

Nejúspěšnějším však de Camp byl, když spolupracoval s dalšími autory – H. L. Goldem, svojí ženou Catherine C. de Camp alias Catherine A. Crook a především Fletcherem Prattem. S Prattem pro Unknown společně vytvořili humoristický seriál o Haroldu Sheaovi, jenž prožíval svá dobrodružství v alternativních světech založených na různých mýtech a legendách[7].

V padesátých letech pak de Camp přesunul svoji pozornost směrem k fantasy a sword and sorcery, konkrétně k dílu Roberta E. Howarda a jeho Conanovi. Nejprve dokončil některé Howardovy nedopsané rukopisy a poté napsal i řadu vlastních příběhů o udatném Cimmeřanovi.

Napsal i řadu básní[8] a také teoretických děl nejen o SF. Za všechny jmenujme alespoň Science Fiction Handbook[9], jednu z prvních knih o moderní SF, či životopis H. P. Lovercrafta[10].

L. Sprague de Camp má na svém kontě celkem více než sto dvacet knih a stovky povídek a básní. Je držitelem řady nejrůznějších ocenění a jedním z Velmistrů žánru science fiction. Jeho životopis se jmenuje Time & Chance[11].

Také de Campova tvorba je u nás bohužel téměř neznámá, česky vyšly pouze některé povídky a romány o barbaru Conanovi.


© Martin Diviš 2002