7.9. Fritz Leiber (1910 – 1992)

Fritz Leiber
Fritz Leiber

Celým jménem Fritz Reuter Leiber, pocházel z herecké rodiny. Také o něm platí, že se do jeho tvorby promítlo dosažené vzdělání (psychologie a fyziologie na University of Chicago). K psaní ho přivedl kamarád na univerzitě, Harry Fischer. Postavy Fafhrda a Graye Mousera, jež spolu vytvořili, mají autobiografické rysy a prolínají se velkou částí Leiberovy tvorby.

[1] Unknown, srpen 1939.
[2] Původcem pojmenování žánru je dokonce sám Leiber.
[3] Leiber, Fritz, The Swords of Lankhmar (New York: Ace Books, 1968).
[4] Unknown Worlds, říjen 1941.
[5] Poprvé v Unknown Worlds, 1943.
[6] Weird Tales, květen 1940.
[7] Astounding Science Fiction, květen – červenec 1943.
[8] Astounding Science Fiction, březen – duben 1945.
[9] Galaxy Science Fiction, listopad 1950.

Roku 1939 Leiber prodal svoji první povídku magazínu Unknown. Jednalo se o Two Sought Adventure[1], počátek cyklu Fafhrd and Gray Mouser, tvořeného dnes celkem sedmi knihami žánru sword and sorcery[2]. Román The Swords of Lankhmar[3] z této série je považován za jeden z nejlepších počinů svého žánru. Leiber je též pozoruhodný tím, že svoje fantasy příběhy zasazuje i do současného moderního prostředí, jako např. povídku Smoke Ghost[4] či svůj první román Conjure Wife[5] o čarodějnictví. Z další tvorby pak jmenujme např. povídku The Automatic Pistol[6] o zbrani žijící svým vlastním životem.

Prvním Leiberovým významným dílem na poli SF byl román Gather, Darkness![7], kde rebelové s pomocí supervědeckých vynálezů maskovaných jako čarodějnictví svrhnou náboženskou diktaturu (srov. 6.5.The Sixth Column Roberta A. Heinleina). Destiny Times Three[8] je pak variací na téma alternativních světů.

Na začátku padesátých let Leiber pravidelně přispíval do časopisu Galaxy množstvím kvalitních společensko-satirických povídek. Nejlepší z nich byla Coming Attraction[9], líčící dekadentní společnost budoucí Ameriky, a série Change War o válce probíhající napříč časem a paralelními světy (srov. 7.8.The Legion of Time Jacka Williamsona).

V dalších letech Leiber střídavě zápasil s alkoholismem, o čemž později otevřeně psal a mluvil. Roku 1958 se ale do literatury vrátil v plné síle a získal celou řadu ocenění. V jejich počtu se Leiberovi nemůže rovnat žádný jiný autor fantasy a science fiction. Dnes je Leiber znám především jako autor fantasy a hororu a bývá přirovnáván k současnému populárnímu režisérovi Davidu Lynchovi – nalezneme u něj hrůzu, jež se ukrývá pod slupkou poklidného městského života, psychický teror zažívaný v anonymním velkoměstě i nejrůznější femme fatale.

V oblasti SF Leiber nedosáhl takové popularity, neboť rezignoval na vytváření osobitého stylu, kterého by se držel po celou dobu své tvorby.

[10] Grandmaster of Fantasy alias Gandalf.

Fritz Leiber je držitelem ocenění Velmistr žánru fantasy[10] (1975) a Velmistr žánru science fiction (1980). Jeho tvorba je u nás bohužel neznámá.


© Martin Diviš 2002